تسمه و پکینگ

وقتی می‌خواهیم نیرو از موتور به جای کمی دور منتقل کنیم می‌توانیم از تسمه استفاده کنیم که قیمتش برای چنین جایی تقریبا نسبت به بقیه مکانیزم‌ها مانند چرخ دنده‌ها ارزان‌تر و سبک‌تر هست.
شاید از خود بپرسید جنس تسمه از چیست ؟
از چرم، پارچه، لاستیک، پلیمر که نوع لاستیکی بیشتر دیده می‌شود، که از قابلیت انعطاف خوبی هم دارد، که برای مقام‌تر شدنش در برابر کشش در داخل آن از مواد مانند نایلون، پلی استر، سیم و غیر‌استفاده می‌شود .

تسمه ارزان‌ترین ابزار برای انتقال قدرت بین شفت  است. انتقال قدرت با طراحی‌های خاص بین تسمه و پولی به دست می‌آید. تقاضا بر روی حرکت انتقال قدرت تسمه‌ها بسیار زیاد است که این خود منجر به تغییرات بسیاری در آن می‌شود . حرکت آن‌ها به آرامی و با سرو صدای کم می‌باشد و بالشتک موتور و یاتاقان نسبت به تغییرات بار مقابله می‌کنند اگر چه با قدرت کمتری نسبت به چرخدنده‌ها وزنجیرها عمل می‌کند. با این حال پیشرفت در مهندسی تسمه اجازه استفاده از تسمه‌ها را در سیستم‌هایی که سابقا از چرخدنده و زنجیر استفاده می‌کردند، می‌دهد.

برندهای معتبر تسمه عبارت‌اند از:
هاچینسون (HUTCHINSON)، دانگیل (DONGIL)، کنتیننتال یا کنتی تک (CONTITECH)، پاورگریپ گیتس (POWERGRIP)، اپتی بلت (OPTIBELT)، هان چانگ (HANCHANG)، رولندز (ROULUNDS)، یانگ سان (YANGSAN)، اس دبلیو آر (SWR)، اس اچ تی سی (SHTC)

انواع تسمه

مقالات تسمه

فهرست